Czym są, jak rozpoznać i dlaczego warto obstawiać tylko legalne zakłady bukmacherskie w Polsce?

Jeśli chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie, musisz wiedzieć, że nie wszyscy organizatorzy zakładów wzajemnych prowadzą działalność zgodnie z polskim prawem. W przypadku, gdy zawierasz zakłady sportowe u nielegalnych bukmacherów, popełniasz przestępstwo skarbowe i grożą Ci wysokie kary finansowe oraz narażasz się na inne zagrożenia. Co prawda, odkąd w życie weszła nowelizacja Ustawy o grach hazardowych z dnia 15 grudnia 2016 r., działalność nielegalnych bukmacherów w naszym kraju została znacznie utrudniona, a żeby móc organizować zakłady wzajemne, trzeba spełnić szereg wymogów i uzyskać od Ministra Finansów specjalne zezwolenie. Dlatego tylko nieliczne firmy oferują zakłady bukmacherskie legalne w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nielegalni bukmacherzy online zupełnie zniknęli z polskiego rynku.

Dlaczego nie warto ryzykować i korzystać z ich usług, czym charakteryzują się legalne zakłady bukmacherskie w Polsce oraz jak odróżnić, który bukmacher działa zgodnie z prawem – dowiesz się z artykułu. Na końcu znajdziesz też listę firm, które mają zezwolenie na urządzanie legalnych zakładów wzajemnych.

Zakłady bukmacherskie legalne – zezwolenie

Wspomniana nowelizacja Ustawy miała na celu nie tylko walkę z szarą strefą i uzyskanie sporych korzyści finansowych dla Skarbu Państwa, ale też zwiększenie bezpieczeństwa graczy i ochronę ich interesów. Dlatego od 1 kwietnia 2017 r., kiedy to nowe przepisy weszły w życie, firma, która chce organizować legalne zakłady bukmacherskie w Polsce, musi sprostać wielu wymogom i zostaje bardzo skrupulatnie prześwietlona przez właściwe organa. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie zezwolenia – w tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek łącznie z wymaganymi dokumentami, których pełną listę zawiera Ustawa. Co więcej, nie każdy w ogóle może starać się o licencję, gdyż konieczne jest spełnienie określonych przez prawo wymogów. Po pierwsze, dopuszczalna forma prawna wnioskodawcy to spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce albo spółka, która działa  na zasadach właściwych dla wymienionych spółek – z siedzibą na terytorium UE lub EFTA.

Drugi bardzo ważny wymóg dotyczy wysokości kapitału zakładowego, który musi wynosić minimum 2 mln zł. Poza tym spółka, która chciałaby oferować legalne polskie zakłady bukmacherskie, musi być też przygotowana na spore wydatki. Konieczne jest złożenie zabezpieczenia finansowego, osobno w przypadku starania się o zezwolenie na działalność w punktach stacjonarnych (i tu opłata zależy od liczby lokali – minimum 40 tys. zł), osobno, kiedy wnioskodawca ma zamiar organizować legalne zakłady bukmacherskie przez Internet (480 tys. zł). Do tego dochodzą inne niemałe opłaty za udzielenie zezwolenia itp. Jeszcze inna kwestia wiąże się z uczciwością osób wchodzących w skład władz firmy starającej się o licencję. Jeśli toczy się przeciwko nim postępowanie w którymkolwiek z państw UE lub EFTA, a także jeśli byli już skazani za umyślne przestępstwo (w tym skarbowe), zezwolenie nie zostanie przyznane.

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce – podatki

Legalne zakłady bukmacherskie online czy stacjonarne wiążą się z koniecznością opłacania podatku od każdego zawartego zakładu. Podatek ten wynosi 12% od postawionej kwoty, co oznacza, że za każdym razem stawiając np. 10 zł, na rzecz skarbu państwa potrącone powinno zostać 1,20 zł, a środki, które zostaną przeznaczone na grę to w tym przypadku 8,80 zł. Jest to podatek obrotowy, czyli niezależnie od tego, jaki będzie wynik zakładu – czy kupon będzie trafiony, czy nie, musi on zostać uiszczony. Standardowo bukmacherzy obciążają kosztami tego opodatkowania graczy, a jedynie w ramach specjalnych promocji „gry bez podatku”, biorą jego koszty na siebie (i wtedy do gry zaangażowane jest 100% postawionej stawki). Drugi podatek, jaki trzeba opłacić, obstawiając legalne zakłady bukmacherskie w Polsce, to podatek od wygranej, który jest pobierany przez bukmachera i odprowadzany do urzędu skarbowego w przypadku, gdy wygrana przekracza 2280 zł. Każdorazowo w takiej sytuacji bukmacher potrąci 10% z kwoty wygranej, a gracz otrzyma jej 90%.

Zakłady bukmacherskie legalne – bezpieczeństwo

Z jednej więc strony, zgodnie z wymogami, jakie nałożyło na bukmacherów Ministerstwo Finansów, legalne zakłady bukmacherskie wiążą się z koniecznością opłacania podatków i tym samym są mniej profitowe niż zakłady zawierane u nielegalnych operatorów. Z drugiej jednak strony mają one też zalety, które są nie do przecenienia. Najważniejszą przewagą nad bukmacherką uprawianą niezgodnie z prawem jest bezpieczeństwo gracza zapewnione na różnych poziomach. Przede wszystkim obstawiając legalne zakłady bukmacherskie online czy w punktach stacjonarnych nie musimy się martwić, że zostaniemy za to ukarani (jak to jest w przypadku gry u nielegalnych bukmacherów) i jeśli poniesiemy jakieś koszty gry, to co najwyżej stracimy postawione środki. Po drugie, nie ryzykujemy tym, że bukmacher, u którego obstawimy zakłady, nagle zmieni zasady gry, wycofa się w sposób niezgodny z regulaminem czy zwyczajnie nie wypłaci nam wygranej lub w ogóle „zniknie” (co jest częstą praktyką nielegalnych buków). W przypadku bukmacherów, którzy posiadają zezwolenie i organizują legalne zakłady bukmacherskie w Polsce, gracze chronieni są przed takimi sytuacjami przez państwo (które przed wydaniem zezwolenia wymaga złożenia zabezpieczenia finansowego). Ponadto legalni bukmacherzy korzystają jedynie z bezpiecznych metod płatności, zarówno dokonywania wpłat, jak wypłat, które gwarantują, że także same środki finansowe na 100% dotrą tam, gdzie chcieliśmy.

Bezpieczeństwo typerów nabiera też szczególnego znaczenia, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie przez Internet. Legalne podmioty organizujące zakłady online, zgodnie z zapisami Ustawy, wymagają zarejestrowania indywidualnego konta gracza w serwisie służącym do zawierania zakładów. Gracz musi być pełnoletni i aby to potwierdzić, a także by zweryfikować jego tożsamość, konieczne jest podanie m.in. danych osobowych oraz przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Takie wymogi w naturalny sposób mogą budzić nieufność osób, które chcą założyć konto u danego bukmachera i często rodzą się pytania o bezpieczeństwo udostępnianych danych. Jednak takie obawy są nieuzasadnione. Firma organizująca legalne zakłady bukmacherskie online musi zapewnić bezpieczny system zbierania i przetwarzania danych osób, które rejestrują się w jej serwisie i nie ma prawa udostępniać ich innym podmiotom.

Na koniec, jeszcze jedna bardzo istotna cecha, która wyróżnia legalne  zakłady bukmacherskie online. Legalne granie to mniejsze ryzyko uzależnienia, jeśli porównamy je z obstawianiem zakładów u nielegalnych bukmacherów. Licencjonowani bukmacherzy mają obowiązek wdrażać i promować politykę odpowiedzialnej gry i stosują w tym celu różne narzędzia (limity stawek lub czasu gry w perspektywie dziennej i miesięcznej, zegar odmierzający czas spędzony w serwisie przez danego gracza, możliwość zawieszenia lub zamknięcia konta itp.). Każdy operator organizujący zakłady bukmacherskie online legalne zamieszcza też na swojej stronie komunikat dotyczący odpowiedzialnej gry i przestrzegający przed uzależnieniem od hazardu, a nawet obszerne materiały na ten temat i dane kontaktowe do instytucji udzielających pomocy osobom uzależnionym.

Jak rozpoznać legalne zakłady bukmacherskie?

Przede wszystkim bukmacher organizujący zakłady bukmacherskie legalne w Polsce posiada numer zezwolenia, który można znaleźć na jego stronie internetowej. Także w serwisie Ministerstwa Finansów zamieszczona jest lista firm, które otrzymały licencję i mogą oferować legalne zakłady bukmacherskie w Internecie i/lub w punktach naziemnych. Podsumowując, to co zostało już powiedziane, są też cechy wyróżniające  legalnych bukmacherów. Na pewno pobierają oni podatek od zawieranych zakładów, umożliwiają bezpieczne metody płatności (często ich wybór jest bardzo szeroki), informują na stronie internetowej o ograniczeniach wiekowych oraz zalecają odpowiedzialną grę. Co więcej, legalne zakłady bukmacherskie w Polsce przyjmowane są zawsze na stronie internetowej prowadzonej w języku polskim, domena znajduje się pod adresem z końcówką „.pl”, dostępna jest tu polska waluta (choć może być więcej walut do wyboru), a obsługa klienta również zapewniona jest w języku polskim. I jeszcze jedno, bukmacherzy oferujący legalne zakłady bukmacherskie nie oferują ani gry na zasadzie kasyna, ani pokera – ten obszar jest w Polsce zarezerwowany dla monopolisty, jakim jest Totalizator Sportowy (spółka Skarbu Państwa). Jeśli więc na stronie bukmachera zobaczysz opcję gry w pokera lub kasyna online, na pewno nie są to legalne polskie zakłady bukmacherskie.

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce – lista

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich podmiotów, które otrzymały od Ministra Finansów zezwolenie na to, by organizować przez Internet legalne zakłady bukmacherskie w Polsce. Lista zawiera numer licencji oraz datę jej otrzymania, a w przypadku, gdy była ona odnawiana, także numer kolejnego zezwolenia. W przypadku, gdy spółka posiada zezwolenie także na to, by urządzać legalne zakłady bukmacherskie w punktach stacjonarnych, także dodaliśmy taką informację.

 1. FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565, kolejne z dnia 22 stycznia 2018 r. nr PS4.6831.22.2017 + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 2. Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599, kolejne z dnia 14 lutego 2018 r. nr PS4.6831.14.2017 + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 3. Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12, kolejne z dnia 15 lutego 2018 r. nr PS4.6831.20.2017.KLE + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 4. TOTOLOTEK S.A. – zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485, kolejne z dnia 2 kwietnia 2019 nr PS4.6831.8.2018 + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 5. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 6. forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016.
 7. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 8. Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017.
 9. Cherry Online Polska Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.
 10. BEM Operations Limited – zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.
 11. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018.
 12. Ewinner Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017.
 13. Typiko Sp. z o.o. – zezwolenia z dnia 28 listopada 2018 r. nr PS4.6831.30.2017.
 14. Traf-Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 30 listopada 2018 r. nr PS4.6831.3.2018 + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 15. NobleBET i OKBet („Polski Bukmacher Sp. z o.o.”) – zezwolenie z dnia 3 stycznia 2019 r. nr PS4.6831.28.2017.
 16. BestBet Sp. z o.o. – zezwolenie z dnia 21 maja 2019 r. + zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.
 17. SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. – to spółka, która posiada jedynie zezwolenie na działalność w punktach naziemnych.